Devler Microsoft’a yalvarıyor!

Microsoft’un IE10 ile uygulamaya koyduğu bu özellik, dev şirketleri bir hayli kızdırdı…

Microsoft’un Internet Explorer 10 ile sunduğu Do-Not-Track (DNT) uygulaması, online reklam veren şirketleri fazlasıyla kızdırmışa benziyor. DNT, ziyaret ettiğiniz web siteleri üzerinden bir müşteri profiliçıkarmaya çalışan reklam kuruluşlarının sizi takip etmesini engellemeye yarıyor.Microsoft’un bu “reklam savar” hareketine karşı bir araya gelen Ulusal Reklamcılar Birliği (ANA), DNT’nin Windows 8 tarayıcılarında varsayılan olarak sunulmasına itiraz ederek, yazılım devinin önde gelen isimlerine açık mektup yolladı. Aralarında AT&T, Dell, Ford Motor Company, IBM, Intel, Kellogg, Nestle, McDonalds ve Wal-Mart gibi dev isimlerin bulunduğu ANA’nın mektubunda şu ifadeler kullanıldı: “Microsoft, DNT’yi varsayılan olarak aktif halde kullanıcısına sunarsa, üyelerimizin reklam etkinlikleri azalacak, bu da dolaylı olarak internet içeriğini azaltarak online deneyimi sekteye uğratacaktır. Bundan doğal olarak müşterilerimiz de zarar görecek, rekabet azalacak, Amerika’nın internet pazarındaki liderliği tehlikeye girecektir.

Microsoft’un DNT’de diretmesi durumunda, reklamcıların Amerika’daki aktif internet kullanıcılarından topladığı verilerin yüzde 43 azalacağı biliniyor.

Firefox tarayıcısında DNT’ye izin veren Mozilla da Microsoft’un bu uygulamasına karşı çıkanlardan. Mozilla, DNT’nin kullanıcının tercihine bırakılmasını savunuyor. Microsoft ise DNT’yi varsayılan olarak sunmasındaki temel unsurun, kullanıcılarına gizlilik konusunda duyduğu sorumluluktan ileri geldiğini belirtiyor.

 

 

 

Kaynak:Chip

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s